- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na pobraniu materiału do badania cytologiczngo z podejrzanej zmiany (w piersi, tarczycy) lub węzła chłonnego za pomocą jednorazowej igły o średnicy 0.4-0.6mm.
- Zabieg, łącznie z oceną zmiany w badaniu USG, trwa ok. 15 min. Podczas zabiegu pacjentka przyjmuje pozycję leżącą na plecach lub na boku – zależnie od miejsca wybranego do biopsji.
- Po odkażeniu skóry lekarz wykonuje zabieg biopsji.
- Następnie materiał komórkowy zostaje utrwalony za pomocą Cytofixu. Po wykonanym zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek, a miejsce pobrania jest uciskane przez kilka minut.
- Pacjenci po zabiegu przebywają przez ok. 10 min w Klinice AN 54. Niewielki ból jest zjawiskiem normalnym po wykonaniu biopsji i może być w różnym stopniu odczuwalny nawet przez kilka dni.
- Należy zażywać ogólnodostępne bez recept środki przeciwbólowe, np. APAP, Paracetamol, przestrzegając zalecanej dawki.
- Po biopsji może wystąpić niewielkie zasinienie lub ograniczony krwiak – miejscowo na skórę można zastosować np. Altacet w żelu. Jeżeli występuje jedynie punktowe przekrwienie i z upływem czasu nie powiększa się jest to normalna sytuacja.
- Bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane wykonywanie, dużego wysiłku fizycznego, spożywanie alkoholu czy ekspozycja na słońcu. W przypadku utrzymujących się objawów lub podwyższonej temperatury należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
PRZECIWWSKAZANIA
- Aktywna infekcja z gorączką oraz uczulenie na lignokainę.
- Nie jest przeciwskazaniem stosowanie leków przeciwkrzepliwych.