Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna zajmuje się odtwarzaniem i naśladowaniem piękna naturalnych zębów.

Zajmujemy się leczeniem i poprawą estetyki zębów, nie tylko kiedy tylko jeden ząb np. z powodu przebarwienia stanowi zaburzenie estetyczne, ale i wówczas kiedy wszystkie zęby są przebarwione na skutek przyjmowania leków w dzieciństwie lub narażenia na zbyt duże dawki flluoru (tzw. fluoroza), kiedy doszło do ich starcia na skutek parafunkcji, doszło do ich uszkodzenia na skutek urazu lub gdy pacjent odczuwa potrzebę poprawy estetycznej wyglądu swoich zębów. 

Wybielanie zębów

Najprostsze leczenie polega na wybielaniu pojedynczych zębów żywych (przebarwionych po urazie), lub martwych po leczeniu endodontycznym. W pierwszym przypadku stosujemy zewnątrzkoronowe wybielanie metodą nakładkową, a w drugim metodę wewnątrzkoronowego wybielania (tzw. technika walking bleach).

Metodę nakładkową stosujemy również w wybielaniu wszystkich zębów z przebarwieniami potertacyklinowymi, fluorozą oraz na życzenie pacjenta.

Wybielanie zębów laserem

Wykonujemy również zabiegi wybielania zębów w gabinecie dentystycznym z wykorzystaniem żeli wybielających, aktywowanych laserem diodowym Smartm Pro (Lasotronix).

Problem przebarwień przednich zębów stałych coraz częściej dotyczy również dzieci. W przypadku występowania hipomineralizacji (tzw. MIH) na zębach mogą występować białe lub żółto brązowe zmętnienia. Ze względu na rodzaj zaburzenia i głębokość zmian w szkliwie u dzieci stosujemy kombinację minimalnie inwazyjnych metod leczenia pozwalających na uzyskanie satysfakcjonującego efektu leczenia. Są to mikroabrazja oraz infiltracja w połączeniu z adhezyjnymi wypełnieniami kompozytowymi.

Zmiana wyglądu uśmiechu

Oddzielną grupę pacjentów stanowią osoby, których marzeniem jest zmiana wyglądu swojego uśmiechu. Leczeni e takie wymaga najczęściej zespołowej współpracy lekarzy specjalistów stomatologii z technikiem dentystycznym.

W naszej klinice zajmujemy się projektowaniem nowego uśmiechu w oparciu o przygotowywany diagnostyczny wax-up (wizualizacja efektu końcowego dla pacjenta) i przeniesienie go w formie uzupełnienia tymczasowego do jamy ustnej (mock-up) pacjenta. Takie postępowanie pozwala na estetyczną i czynnościową wizualizację docelowej odbudowy zębów, które po akceptacji planu leczenia odbudowywane są za pomocą estetycznych uzupełnień w formie wypełnień kompozytowych, licówek, koron protetycznych czy mostów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o estetycznej odbudowie zębów złamanych wskutek urazu, przeczytaj poniższy artykuł:

Możliwości odbudowy estetycznej złamanych w następstwie urazów koron zębów stałych u dzieci”

© Copyright by AN54 Bednarczyk i Sobczak 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.