Pacjenci, odczuwający lęk przed leczeniem stomatologicznym z zasady unikają wizyt u dentysty, co często prowadzi do stopniowego pogarszania się stanu ich uzębienia.
W przypadkach, kiedy lęk jest tak silny, że zawodzą stosowane przez nas techniki adaptacji pacjenta do leczenia, może być konieczne zastosowanie farmakologicznego uspokojenia lub w wybranych przypadkach znieczulenia ogólnego.
Lekarze stomatolodzy mogą samodzielnie przeprowadzać zabiegi w sedacji płytkiej. Najczęściej u dzieci stosujemy sedację wziewną mieszaniną podtlenku azotu i tlenu lub sedację farmakologiczną z zastosowaniem midazolamu podawanego doustnie. Pacjent podczas zabiegu jest przytomny, nie odczuwa lęku i ma zachowane wszystkie odruchy obronne.
Podtlenek azotu ma działanie: uspokajające, przeciwlękowe, rozluźniające i niewielkie przeciwbólowe. Stosowany jest przez maskę założoną na nos.
Midazolam ma działanie uspokajające, nasenne, powoduje niepamięć następczą, obniża napięcie mięśniowe i działa przeciwdrgawkowo.
Obie metody są bardzo bezpieczne. Dobór metody sedacji jest indywidualny i zależy głównie od wieku pacjenta i poziomu jego współpracy oraz doświadczenia zespołu leczącego.
Należy pamiętać, że pacjent przed podaniem leków sedatywnych nie może pić wody minimum 2 godziny przed zabiegiem, ani jeść pokarmów stałych przez 4 godziny przed sedacją.
W naszej Klinice sedacja farmakologiczna u dzieci przeprowadzana jest w obecności lekarza anestezjologa.
Uzyskiwany poziom sedacji może być głębszy i jest dynamicznie dostosowywany do potrzeb operacyjnych, ale pacjent ma zawsze zachowane własne odruchy obronne. Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest monitorowany podobnie jak przy znieczuleniu ogólnym (czynność serca, saturacja, ciśnienie tętnicze).
Pacjent zgłaszający się do gabinetu z powodu stanu zapalnego miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych jest zazwyczaj pacjentem cierpiącym z powodu bólu. Naszym celem jest jak najszybsze zlokalizowanie źródła dolegliwości i wdrożenie leczenia.
Znieczulenie ogólne (tzw. narkoza), to rodzaj znieczulenia u dzieci i dorosłych, podczas którego, pacjent ma całkowicie wyłączoną świadomość, nie odczuwa bólu, a zabieg jest zawsze przeprowadzany przez lekarza anestezjologa.
Należy pamiętać, że pacjent przed znieczuleniem ogólnym nie może pić 4 godziny, ani jeść przez 6 godzin.
Pacjent może być wprowadzony w znieczulenie ogólne wziewnie (oddycha przez maseczkę) lub dożylnie przez założoną kaniulę. Zasadą znieczulenia ogólnego jest zastosowanie przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych (intubacja).
Znieczulenie ogólne w trybie ambulatoryjnym polega na stałym podawaniu bardzo krótko działających leków anestetycznych i monitorowaniu pacjenta (czynność serca, wysycenie krwi tlenem, ciśnienie tętnicze krwi, oraz poziom dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym).
Po zakończeniu narkozy pacjent pozostaje w klinice pod nadzorem lekarza anestezjologa do czasu pełnego obudzenia i opuszcza klinikę pod opieką osób trzecich.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doustnej sedacji farmakologicznej, zapoznaj się z poniższym artykułem:
„Doustna sedacja farmakologiczna w stomatologii dziecięcej„